SANAYİCİ TEMİZ ENERJİYİ TERCİH EDİYOR

EBSO Meclis Üyesi Mucuk, Uluslararası enerji piyasalarında nükleer enerjiden yenilenebilir enerjiye doğru bir geçiş trendi olduğunu belirtti.

Enerji ihtiyacının her geçen gün önem kazandığı günümüzde, daha temiz enerji kaynaklarına yönelmeye devam eden gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomiler, yatırım planlarını da bu doğrultuda planlamayı sürdürüyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilginin temiz enerji kavramıyla birlikte artması, bazı ülkeleri nükleer enerjiyle ilgili planlarını askıya almaya iterken; temiz enerji kullanımına yönelik çalışmalarını da şekillendiriyor.
Bu tercihin 2050 yılına kadar temiz enerjide ciddi bir dönüşüm ile devam edeceği bilgisini veren Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Meclis Üyesi Özkan Mucuk ise Türkiye’nin elindeki potansiyeli değerlendirmesi gerektiğin kaydetti.

Enerji arayışının sürekli bir ihtiyaç olduğunu aktaran Mucuk, “Ben, bu sektörde faaliyet gösteren birisi olarak, yenilenebilir enerjinin ülkemizde yaygınlaşmasını kendime misyon edindim. Durum şu ki; enerji ciddi bir ihtiyaç ve hayatın da bir gerçeği. Rüzgardan da güneşten de elektrik enerjisi üretmek mümkün; aynı şekilde nükleer santrallerden de… Ancak şu bir gerçek ki, temiz enerji konusunda dünya, son yıllarda nükleer enerji yatırımlarına değil yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneliyor.” dedi.
Bu doğrultuda birçok ülkenin 2050 yılına kadar orta ve uzun vadeli planlarını hazırladığı bilgisini veren Mucuk, “Öyle bir noktaya gelindi ki: artık bu ülkeler de nükleer enerji santrallerini ya sonlandırıyorlar ya da bu tür yatırımlarını tekrarlamıyorlar.” diye konuştu. Bunu Tayvan’ı örnek vererek açıklayan Mucuk, “Bir iş ziyareti için gittiğimiz Tayvan’da, yetkililer bize üç nükleer santrallerinin olduğunu ancak yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneldikleri için dördüncü nükleer enerji santralini yapım aşamasında durduklarını söylediler.” ifadesinde bulundu.

Sanayiciye de katkısı olmalı
Türkiye’de yapımı planlanan ve yapımı devam eden nükleer enerji santralleriyle ilgili değerlendirmede de bulunan Mucuk, “Nüfus artışına paralel olarak enerji ihtiyacımız da doğal olarak artıyor. Sonuçta bu elektriğin bir şekilde üretilmesi gerekiyor ancak ben konuyu iş dünyamız açısından ele alıyorum. Buradaki esas mesele şu: bir nükleer enerji santrali yapılacaksa memleketimize getirisi ne olacak? İş dünyamız bu sürece ne kadar katkı koyabilecek? Üretimin ne kadarını biz kendimiz yapabileceğiz? Örneğin Mersin’deki Akkuyu Nükleer Enerji Santralini yapan Rusya, bu konuda ülkemizden ne kadar istifade edecek? Yapım aşamasında mühendislerimiz ya da yerli ürünlerimiz olacak mı? Bunlar akıllara gelen sorular. Enerjiyle ilgili çözümde yerli kaynakların yer almasını herkes ister. Sonuçta böyle olursa Türkiye ekonomisi daha çok kazanır.” dedi.

“Üretim kabiliyetimiz var”
Türkiye’nin güneş enerji santrali yapma konusunda kabiliyeti bulunduğuna işaret eden Mucuk, “Bir güneş enerji santrali kurulacağı zaman solar hücreler hariç hemen hemen her şeyi kendimiz yapabiliyoruz. Hatta yüzde 100 başarılı olamasak da o hücreleri de yapma gayretindeyiz. Onun dışında üretim kabiliyetimiz var. İşte böyle olunca süreç gelişmeye başlıyor. Bu çok güzel bir şey. Ülke olarak biz, bu işe başladıysak devamını da getirebilmeliyiz. Güneş enerji santralleri imalatı için yerli üretimimizin katkısı yüzde 80’lere gelmiş durumda. Bu, umut verici bir rakam. Fakat Nükleer Enerji Santraliyle ilgili aynı şeyi söylemek şu an için zor. Önemli olan husus tabi ki, geleceğimizi kirletmemiz. Bu yüzden temiz enerji sistemlerini daha çok önemsiyoruz.” şeklinde konuştu.

İzmir’e enerji fuarı yakışır
Enerji konusunda İzmir’e bir fuar kazandırmanın gerekli olduğunu kaydeden Mucuk, “Türkiye ekonomisine ciddi katkı sağlayan güzel İzmir’in enerji alanında da bir vizyonu olması gerekiyor. Biz, EBSO Enerji ve Elektrik Tesisatı Sanayi Komitesi olarak enerji konusunda İzmir’e fuar kazandırılması gerektiğini birçok platformda söyledik. Bununla ilgili çeşitli girişimlerimiz de oldu. Yaptığımız bu görüşmelerde vardığımız ortak nokta, enerjiyle ilgili yapılacak bir ihtisas fuarının hem sektöre hem de kentimize ciddi katkı sağlayacağı yönündeydi. Son olarak İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt aracılığı ile İZFAŞ ile bir değerlendirme toplantısı yaptık” dedi.

Hedef Eylül 2019
İZFAŞ ile yaptığımız görüşmeler neticesinde enerji fuarının 2019 yılı takvimine alınabileceğine yönelik bir hedef koyulduğunu aktaran Mucuk, sözlerini şöyle sürdürdü: “Enerjiyle ilgili bir fuarın, mermer ve gelinlik fuarlarında olduğu gibi İzmir’e artı değer kazandıracağını düşünüyoruz. Bununla ilgili Eylül 2019 tarihi hedefleniyor. Bu süre yapılacak çalışmalara bağlı. İzmir’in bunu yapacak gücü ve potansiyeli var. Biz kentimizin ülkemizin kazanmasını istiyoruz. EBSO’nun da sanayicilerimizin de bu konuya duyarlı olduğunu düşünüyoruz.

Diğer Yazılar