Rüzgar Enerjisi Nedir, Kullanım Alanları Nelerdir? 

 

Tükenmeyen ve yenilenebilir bir kaynak olması, ilk kurulum maliyetinin yüksek olmasına karşın çabuk kurulabilmesi, kurulduğu bölgede tarım ve hayvancılığa engel oluşturmaması, yakıt maliyeti olmaması dolayısıyla nispeten düşük işletme maliyetleri ve enerji güvenliği ile ön plana çıkan rüzgar enerjisi, önemi her geçen gün artan ve buna bağlı olarak da Türkiye’nin de hayli üzerinde durduğu bir enerjidir.

Rüzgar Enerjisi Nedir?

Yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan ve bu yönüyle çevre sağlığında efektif çözümler üretebilen rüzgar enerjisi; atmosferdeki sıcak ve soğuk havanın yer değiştirmesi sonucu oluşan rüzgarın kinetik enerjisinin öncelikle mekanik daha sonrasında da elektrik enerjisine dönüştürülmesi olarak tanımlanabilir.

İnsanlık tarihinde yel değirmenlerinin çalıştırılmasından su pompalamaya kadar tarımın birçok noktasında kullanılan rüzgar enerjisi, 1891’de Poul La Cour’un Danimarka’da rüzgar enerjisinden elektrik üretecek türbini inşa etmesi ile hayatımızda çok daha aktif rol almaya başladı.

Rüzgar Enerjisinin Kullanım Alanları?

Ülkemizde rüzgar enerjisinin her geçen gün artan üretimi beraberinde kullanım alanlarının da genişlemesine zemin hazırlamış ve rüzgar enerjisi endüstriden sosyal hayata kadar birçok farklı alanda kullanılmaya başlamıştır. Rüzgar enerjisinin kullanım alanlarına genel itibariyle bakacak olursak;

  • Park, bahçe, cadde ve sokak aydınlatmaları
  • Kamu kurum ve kuruluşları
  • Endüstri veya hizmet sektöründe yer alan işletmeler
  • Sulama sistemleri
  • Ev ve ofisler
  • Sinyalizasyon

bir gruplandırma yapabiliriz.

Kısaca enerjiye ihtiyaç duyulan her alanda rüzgar enerjisinin kullanılabileceğini ve gerek çevre dostu olması gerekse de yakıt maliyetlerini minimize etmesi ile önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin enerji üretimi içerisindeki payının artacağını söyleyebiliriz.

Rüzgar Enerjisinden Elektrik Üretimi

Havanın yüksek basınç bölgesinden alçak basınç bölgesine doğru yer değiştirmesi neticesinde oluşan rüzgarın temelinde sıcaklık farkı yatar ve doğa için vazgeçilmez olaylarından biri olan rüzgarın hızı basınç farkına bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Rüzgarın kinetik enerjisini kullanarak elektrik enerjisi üreten türbinler ise dönme eksenine bağlı olarak;

  • Eğik Eksenli
  • Yatay Eksenli
  • Dikey Eksenli

olarak adlandırılır.

Gece sıcaklığın düşmesiyle birlikte soğuyan havanın günün ilk ışıklarıyla birlikte ısınmaya başlayarak genleşmesi ve yükselmesi, atmosferdeki soğuk havanın yere inmesine yani hava bölgelerinin yer değiştirerek rüzgar oluşmasına neden olur.

Rüzgarın türbin pervanelerini döndürmeye başlaması ile kinetik enerji önce mekanik daha sonrasında da jeneratör yardımıyla elektrik enerjisine dönüşür ve endüstriyel işletmelerden sosyal hayatın birçok noktasına kadar kullanılabilir hale gelir.

Adres

İzmir Aydın Asfaltı No:40/C K-Blok TorbaKent, 35860 Torbalı/İzmir

Bize Ulaşın