Her geçen gün elektrik enerjisi kullanımın giderek artması, elektriğe olan ihtiyacın vazgeçilmez boyutlarda olduğu gerçeğine işaret etmektedir. Elektrik enerjisini kullanırken verimlilik, ekonomiklik ve maksimum fayda gibi temel ilkeleri göz önünde bulundurarak hareket etmek; sanayi, orta ve büyük ölçekli üretim tesisleri, şantiyeler ve diğer yapılar için vazgeçilmezdir. Enerji hatlarında oluşabilecek en az kayıp ve yüklenme ile elektriğin tüketilmesi, reaktif güç kompanzasyonunun önemini açığa çıkarmaktadır. Minimum kayıpla iletilen enerji, beraberinde minimum maliyet ve minimum arıza riski getirecektir. 

 Enerjinin verimli kullanılması, minimum kayıplarla iletilmesi ve gereksiz yere hatta yüklenmelerle oluşan, kayıpların artmasına sebep olan reaktif gücün mümkün olduğunca düşük seviyelerde tutulması önemlidir.

Elektrik şebekesi üzerinden enerji alan çeşitli makine ve sistemlerin (elektrik motorları, lamba ve aydınlatma türleri, transformatörler vb.) meydana getirdiği, reaktif gücü dengeleme ve akım ile gerilim arasında oluşan faz farkını, mümkün olduğunca minimuma indirme işlemine reaktif güç kompanzasyonu denir. Kompanzasyon işlemi sayesinde sistemin güç faktörü düzeltilir.

KOMPANZASYON VE BAKIMI NEDEN ÖNEMLİDİR?

Sanayi ve üretim tesislerinde kompanzasyon bakımı enerjinin verimli kullanılması ve elektrik faturalarının minimize edilmesi açısından oldukça önemlidir. Üretildiği ilk andan itibaren son kullanıcıya kadar en az kayıpla iletilmesi gereken elektrik enerjisi, şebekeye bağlı olan çeşitli elektrik motorları, floresan lamba vb. alıcılar, transformatörler manyetik alan oluşturmak için şebekeden indüktif reaktif güç çekerler. İletim hatları üzerinde biraz önce bahsettiğimiz ve benzeri alıcıların bünyelerinden bulunan, ancak iş yapmayan veya gereksiz kayıplara sebep olan güce, reaktif güç adı verilir. Kompanzasyon ile bu alıcıların şebekeden çektiği reaktif gücün kayıpları azaltılır. Azaltılan bu kayıplar sayesinde elektrik faturalarında azalma ve cihaz ömründe artış gözlenir. Kısaca kompanzasyon ile en verimli enerjiyi minimum kayıpla ekonomik fiyatlara kullanabilirsiniz. 

 Eğer reaktif güç kompanzasyonu yapılmaz ise; şebekede güç kayıpları meydana gelir, hat ve kablolar daha fazla akım çeker ve bununla birlikte, kayıpların oluşturduğu gerilim düşümleri taşınacak olan enerjinin taşıma kapasitesini düşürür. Bu da üretim ve dağıtım sistemlerinin çalışma kapasitesini azaltır. 

 Doğru tasarlanmış kompanzasyon panoları ile cezalı elektrik faturalarına son. Üstelik bakımını ve takibini üstlendiğimiz firmaların Kompanzasyon cezalarını biz ödüyoruz. Alanında uzman kadromuzla firmanıza özel çözümler için bize ulaşabilirsiniz.

Adres

İzmir Aydın Asfaltı No:40/C K-Blok TorbaKent, 35860 Torbalı/İzmir

Bize Ulaşın